Prawo Ochrony Środowiska
  • Strona Główna
  • O blogu
  • Kontakt

Prawo Ochrony Środowiska

Banner
  • Strona Główna
  • O blogu
  • Kontakt
Decyzja środowiskowa

Wpływ sprzeciwu mieszkańców na wydanie decyzji środowiskowej

przez Damian Buniak 6 marca 2019
0 komentarzy
0
Facebook Twitter Google + Pinterest

Dla osób, które zajmują się decyzjami o środowiskowych uwarunkowaniach polecam lekturę ciekawego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 30 maja 2018 roku, sygn. akt II SA/Gl 158/18, w którym sąd ten porusza zasadnicze kwestie związane z charakterem prawnym i przedmiotem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, a w szczególności skutkami sprzeciwu mieszkańców odnoszącym się do planowanej inwestycji, jako podstawy do wydania negatywnej decyzji środowiskowej.

industry-1752876_1920

Sąd administracyjny w Gliwicach stwierdził po krótce następujące:
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie jest decyzją uznaniową. Oznacza to, iż organ właściwy do wydania tej decyzji winien przeprowadzić postępowanie przewidziane przepisami powołanej ustawy i jest zobligowany wydać tę decyzję, jeżeli inwestor spełni wymagania określone przepisami ustawy.

Ponadto stwierdził, iż decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach określa wyłącznie wpływ planowanego przedsięwzięcia na środowisko i wymagania, jakie powinny być spełnione, by zminimalizować skutki negatywnego wpływu na środowisko czynników dla niego szkodliwych. Ocena oddziaływania na środowisko jest więc szczególną procedurą mającą na celu ocenę skutków realizacji danego przedsięwzięcia na środowisko i jego elementy, decydującą o możliwości realizacji przedsięwzięcia.

Dodatkowo zauważył, że raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko jest dokumentem prywatnym, podlegającym ocenie organu. Raport sporządzany przez inwestora, wchodzi w skład materiału dowodowego sprawy, jest dowodem z dokumentu i jak każdy inny dowód podlega regułom postępowania dowodowego, w tym swobodnej ocenie dowodów. Tym samym raport jest ekspertyzą rzeczoznawcy, będąc w istocie przedstawieniem własnego poglądu przez daną stronę, przy zaakcentowaniu, że pogląd ów odpowiada stanowisku rzeczoznawcy.

I na końcu zwrócić należy uwagę na tezę przedstawioną przez Sąd, iż: sam sprzeciw mieszkańców gminy nie może stanowić podstawy do wydania negatywnej decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.

Teza ta wpisuje się w linię orzeczniczą prezentowaną przez sądy administracyjne, które podnoszą, iż protesty choć ważne i istotne, to nie mają  większego znaczenia dla wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Na potwierdzenie takiej linii orzeczniczej warto  przytoczyć niedawno wydany wyrok WSA w Białymstoku (ze stycznia 2019 roku), w którym Sąd ten stwierdza, iż: protesty społeczne (niezależnie od ich skali) kierowane przeciwko inwestycji, należy dogłębnie ocenić, aby poznać ich powód, jednak samo ich wystąpienie nie powoduje wniosku, że bez społecznej akceptacji przedsięwzięcia organ decyzji wydać nie może. Wydanie uwarunkowań środowiskowych pomimo protestów, nie stanowi automatycznego nieuwzględnienia interesu społecznego i przedłożenia interesu inwestora nad interesem lokalnej społeczności.

Wpływ sprzeciwu mieszkańców na wydanie decyzji środowiskowej was last modified: 6 marca, 2019 by Damian Buniak
Damian Buniak

Skomentuj Cancel Reply

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

poprzedni wpis
Czy hala magazynowa może być uznana za instalację ?
następny wpis
Kto odpowiada za składowanie odpadów

Podobne wpisy

Dzielenie inwestycji w celu uniknięcia obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (etapowanie inwestycji w celu obejścia prawa)

29 lutego 2024

Decyzja środowiskowa a pozwolenie na budowę

5 grudnia 2024

Rozbudowa fermy wymaga uzyskania decyzji środowiskowej

14 marca 2017

Plan zagospodarowania przestrzennego może istotnie wpływać na możliwość realizacji inwestycji oddziałujących na środowisko

17 marca 2023

Szybkie zakończenie postępowania o uzyskanie decyzji środowiskowej

31 marca 2017

Czynny udział społeczeństwa w postępowaniu dotyczącym oceny środowiskowej planowanego przedsięwzięcia

3 marca 2022

Przeniesienie pozwolenia emisyjnego (pozwolenia zintegrowanego, na wprowadzenie gazów i pyłów, ścieków, wytwarzanie odpadów)

31 sierpnia 2018

Pierwszym etapem wydania decyzji środowiskowej jest wszechstronna analiza miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

4 listopada 2022

Zakaz dzielenia inwestycji na mniejsze w celu obejścia obowiązku uzyskania decyzji środowiskowej

31 stycznia 2025

Decyzja środowiskowa bez oceny oddziaływania na środowisko

22 czerwca 2024

Damian Buniak

Damian Buniak

Na łamach tego bloga podejmuję tematykę związaną z prawem ochrony środowiska i przyrody. Więcej..

Social Media

Facebook Twitter Linkedin

Tematy Główne

  • Decyzja środowiskowa
  • Instalacje w prawie ochrony środowiska
  • Ochrona przyrody
  • Odpady
  • Prawo wodne
  • Różne o środowisku

Subskrypcja

Kancelaria

Kancelaria Radców Prawnych Dagmara Buniak i Damian Buniak
ul. Krowoderska 5 lok 1
31-141 Kraków

Kontakt

tel.: +48 697 762 468
tel.: +48 607 841 258
email: damian@buniak.pl
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Polityka prywatności
  • Ograniczenie odpowiedzialności

© Damian Buniak


Powrót Na Górę