Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie jest decyzją uznaniową.
Oznacza to, że organ właściwy do wydania takiej decyzji jest zobligowany ją wydać, jeżeli inwestor spełni wymagania określone przepisami prawa.
Podkreślić jednak należy, że odmowę ustalenia środowiskowych uwarunkowań, zgodnie z przepisami ustawy z 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (dalej: ustaw środowiskowa), uzasadniają co do zasady ściśle określone sytuacje.
NEGATYWNA DECYZJA ŚRODOWISKOWA W KONKRETNYCH SYTUACJACH
Zaliczyć do nich należy w pierwszej kolejności braki formalne wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, które powodują, że taki wniosek, co do zasady, nie może być rozstrzygnięty,
Następnie wskazać należy na niezgodność planowanej lokalizacji inwestycji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Plan miejscowy
Plan miejscowy określa, co i o jakich funkcjach może powstać w określonym miejscu. Sprzeczność planowanego przedsięwzięcia z planem miejscowym powoduje, że wniosek o wydanie takiej decyzji bez przechodzenia do kolejnych etapów procedowania jest rozpatrywany negatywnie.
Organy współdziałające
Podstawą odmowy decyzji środowiskowej jest również brak uzgodnienia warunków realizacji inwestycji przez organ współdziałający (np. regionalnym dyrektorem ochrony środowiska).
Alternatywny wariant
Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie można wydać również w sytuacji, gdy brak jest zgody inwestora na realizację przedsięwzięcia w innym wariancie proponowanym przez wnioskodawcę, gdy organ prowadzący postępowanie skorzysta z możliwości wskazania proponowanych wariantów (innych od preferowanego przez inwestora).
Obszar Natura 2000
Przesłanką negatywną jest także wskazanie negatywnego oddziaływania planowanego przedsięwzięcia na obszar Natura 2000 przy jednoczesnym braku spełnienia przesłanek z ustawy o ochronie przyrody (chodzi tu o sytuację, w której przemawiają za realizacją inwestycji nadrzędne interesy publiczne, w tym wymogi o charakterze społecznym lub gospodarczym i brak jest rozwiązań alternatywnych).
Gospodarowanie wodami
Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej musi być również negatywnie rozstrzygnięty w sytuacji, gdy przedsięwzięcie może spowodować nieosiągnięcie celów środowiskowych zawartych w planie gospodarowania wodami na obszarze dorzecza.
PODSTAWY PRAWNE I UZASADNIENIE DECYZJI ŚRODOWISKOWEJ
Wyżej wymienione przyczyny odmowy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach stanowią katalog zamknięty, na który wskazuje ww. ustawa środowiskowa.
Dlatego też organ (np. RDOŚ, czy wójt, burmistrz, prezydent) rozstrzygający wniosek o wydanie decyzji środowiskowej musi wyraźnie wskazać, czy któraś z powyższych negatywnych okoliczności zaistniała w rozpatrywanej sprawie oraz odpowiednio ją uzasadnić.