Czy użytkowanie hali magazynowej może wymagać uzyskania pozwolenia zintegrowanego, tj. czy może stanowić ona instalację w rozumieniu przepisów ustawy prawo ochrony środowiska ?
Tak – hala magazynowa również może być uznana za instalację, a w konsekwencji jej eksploatacja może być obciążona obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego.
Zdarza się w praktyce, że organy ochrony środowiska uznają jako instalację halę magazynową, w której dla przykładu znajdują się zbiorniki betonowe, czy też cysterny na placu magazynowym.
Jest to podyktowane tym, że za instalację w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska uważa się: a) stacjonarne urządzenie techniczne, b) zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu, c) budowle niebędące urządzeniami technicznymi ani ich zespołami, których eksploatacja może spowodować emisję do środowiska.
Natomiast zgodnie z przepisami prawa ochrony środowiska i orzeczeniami sądów pozwolenia zintegrowanego wymaga prowadzenie instalacji, której funkcjonowanie, ze względu na rodzaj i skalę prowadzonej w niej działalności, może powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości, z wyłączeniem instalacji lub ich części stosowanych wyłącznie do badania, rozwoju lub testowania nowych produktów lub procesów technologicznych.
Można zatem wyobrazić sobie halę magazynową przeznaczoną do magazynowania odpadów niebezpiecznych, czy też w której prowadzi się działalność związaną z odzyskiem lub unieszkodliwianiem odpadów – taka hala będzie zazwyczaj wymagała uzyskania pozwolenia zintegrowanego.