Wyroki sądów administracyjnych są niezwykle ważne dla praktyki prawniczej, gdyż wiele organów stosujących prawo ochrony środowiska, przy braku jasności przepisów dotyczących tej dziedziny prawa, podąża za wytycznymi zawartymi w orzecznictwie. Dlatego nie sposób pomijać najnowszego orzecznictwa sądów, o czym sporo będzie również na tym blogu.
Niedawno, bo 6 lipca 2016 roku w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach został wydany ciekawy wyrok na temat decyzji środowiskowej, o którym warto napisać kilka słów.
Problem sprawy rozstrzyganej przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach sprowadzał się do tego, czy decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach może być wydana w sprawie inwestycji, która jest już realizowana lub została już zakończona.
Sąd ten w wyroku z dnia 6 lipca 2016 r., stwierdził:
„Ustawa z 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko nie wyklucza wydania decyzji środowiskowej również w stosunku do inwestycji rozpoczętych w warunkach samowoli budowlanej, czy też zrealizowanych. Wtedy też postępowanie o wydanie takiej decyzji będzie związane z postępowaniem legalizacyjnym prowadzonym przez organy nadzoru budowlanego, zmierzającym do legalizacji popełnionej samowoli. Jeżeli postępowanie przed organami nadzoru budowlanego zostanie zakończone bez potrzeby wcześniejszego uzyskania decyzji środowiskowej zgodnie z treścią art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy, to postępowanie w przedmiocie wydania decyzji środowiskowej może być prowadzone na ogólnych zasadach, przy czym należy uwzględnić w nim ewentualne zalegalizowane przez organy nadzoru budowlanego roboty budowlane lub też fakt zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego”.
Oznacza to, iż organ prowadzący sprawę związaną z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach nie ma podstaw do odmowy jej wydania nawet wtedy, gdy inwestycja w sprawie, w której toczy się postępowanie została faktycznie wykonana.