Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, które kształtują sposób zagospodarowania przestrzeni, mogą i winny mieć istotny wpływ na ochronę środowiska w gminach. Ochronę środowiska rozumianą szeroko – jako ochronę m.in. wody, powietrza, gleby, szaty roślinnej, zapobiegania hałasowi, a w konsekwencji i na standardy przebywania w środowisku ludzi i zwierząt.
ZGODNOŚĆ INWESTYCJI Z M.P.Z.P.
Przyjmijmy, że w sąsiedztwie domów mieszkalnych ma powstać obiekt budowlany, który będzie wpływał lub może wpływać na środowisko poprzez imisje hałasu i zanieczyszczenie powietrza, przy założeniu, że imisje będą spełniały normy, tj. będzie hałas, ale nie będzie on przekraczał norm przewidzianych przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
Inwestor ww. przedsięwzięcia, które może oddziaływać na środowisko będzie chciał uzyskać stosowne zgody na jego realizację w postaci już nie tylko pozwolenia na budowę, ale również – wyprzedzająco – decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Jednak sęk w tym, że wszelkie zgody (czy to decyzja środowiskowa, czy pozwolenie na budowę) inwestor będzie mógł uzyskać dopiero po tym, jak organy prowadzące konkretną sprawę stwierdzą, że inwestycja jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Takiej analizy dokonuje się na początku uzyskiwania każdej ze zgód.
Jeżeli planowana inwestycja będzie sprzeczna z m.p.z.p., to organy rozpatrujące wniosek o wydanie wyżej wymienionych decyzji nie mają nawet obowiązku badania takiego wniosku co do innych aspektów inwestycji, bowiem planowane przedsięwzięcie nie spełnia podstawowego kryterium, tj. zgodności z przepisami planistycznymi.
WAŻNE SĄ DEFINICJE ZAWARTE W PLANIE PRZESTRZENNYM
Organy prowadzące sprawę muszą zbadać, czy planowana inwestycja doprowadzi do jakiegokolwiek niekorzystnego oddziaływania wskazanego w planie, a nie tylko w przepisach powszechnie obowiązujących.
Jeżeli zatem miejscowy plan określa kwestie oddziaływania inwestycji przez zdefiniowanie pojęcia uciążliwości, która ujęta będzie szeroko, np. przez wskazanie, że przez uciążliwość należy rozumieć oddziaływanie, które bez przekraczania norm w jakikolwiek niekorzystny sposób wpływa na zasoby środowiska i jego podstawowe elementy, to wpływ na te czynniki będzie wyłączał możliwość zrealizowania inwestycji.
Wynikać to będzie z tej przyczyny, że inwestycja, która będzie uciążliwa dla sąsiedztwa w stopniu o którym mowa w definicji „uciążliwości” będzie sprzeczna z miejscowym planem.