Różne losy inwestycji mogą spowodować, że zaistnieje potrzeba przeniesienia zgód, zezwoleń, decyzji z jednej osoby (podmiotu) na inną.
Rodzi się wówczas pytanie – w kontekście decyzji środowiskowej – czy można ją przenieść na inny podmiot.
Tak, można. Przepisy prawa na to zezwalają.
Warto jednak pamiętać, że organem właściwym do przeniesienia decyzji środowiskowej jest organ, który wydał tą decyzję, a więc wójt (burmistrz, prezydent).
Jeżeli zatem nawet sprawa dotycząca decyzji środowiskowej znalazła się w samorządowym kolegium odwoławczym z uwagi na złożone odwołanie, to organem do którego składa się wniosek o przeniesienie decyzji środowiskowej z jednego podmiotu na drugi jest wójt (burmistrz, prezydent).
W praktyce przy przeniesieniu decyzji środowiskowej powstaje również pytanie, czy decyzję środowiskową można przenieść w części.
W mojej ocenie – tak.
Pod tym jednak warunkiem, że jeżeli inwestycja obejmuje kilka obiektów, to przenoszona część decyzji musi dotyczyć części zamierzenia, które może samodzielnie funkcjonować zgodnie z jego przeznaczeniem.
Warto pamiętać, że mechanizm przeniesienia decyzji środowiskowej jest taki sam jak ten, który istnieje przy przeniesieniu decyzji o pozwoleniu na budowę – stąd też można doszukiwać się analogii.