Niby to takie oczywiste, a jak pokazuje praktyka, nie zawsze i nie dla wszystkich jest oczywiste.
Dlatego dzisiaj dla uświadomienia pewnych zasad wiążących się z inwestycjami wymagającymi pozwolenia wodnoprawnego zacytuję fragment wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który stwierdził, m.in.:
„Pozwolenie wodnoprawne powinno być wydane przed wykonaniem inwestycji. Pozwolenie wodnoprawne nie może być pozwoleniem następczym, wydawanym już po wykonaniu decyzji. Co do zasady inwestycja może być realizowana, jeśli pozwolenie wodnoprawne jest ostateczne. Niedopuszczalna jest realizacja inwestycji na podstawie decyzji, która nie jest ostateczna. Realizacja inwestycji na podstawie nieostatecznej decyzji oznacza, że jest ona realizowana tak, jakby pozwolenia wodnoprawnego nie było. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy decyzji wydanej przez organ pierwszej instancji nadano rygor natychmiastowej wykonalności”.
Zatem inwestycja związana z obowiązkiem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego może być realizowana po wydaniu pozwolenia wodnoprawnego, a nie przed jego wydaniem.
Ponadto inwestycja może być realizowana, jeśli pozwolenie wodnoprawne jest ostateczne (ostateczne, czyli takie, od którego nie przysługuje odwołanie). Jeśli od pozwolenia wodnoprawnego zostało złożone odwołanie, to wówczas nie można realizować inwestycji na jego podstawie.
Brak pozwolenia wodnoprawnego lub uzyskanie go w nieodpowiedniej kolejności może skutkować postępowaniem związanym z samowolą wodnoprawną, a jeżeli będzie wiązać się również z wykonaniem robót budowlanych, to również z samowolą budowlaną.