Pamiętaj, że jeżeli wystąpiłeś o pozwolenie wodnoprawne i dostarczyłeś dokumenty wymagane przepisami prawa (m.in. operat wodnoprawny), to organ prowadzący sprawę może odmówić jego wydania jedynie w ściśle określonych sytuacjach.
Nie jest to bowiem decyzja uznaniowa.
Zatem jeżeli do starosty dostarczyłeś wszystkie wymagane prawem dokumenty (pisałem o nich tutaj), to odmowa udzielenia pozwolenia wodnoprawnego jest dopuszczalna wyłącznie, gdy wydanie pozwolenia wodnoprawnego spowoduje naruszenie:
1) ustaleń planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, lub ustaleń warunków korzystania z wód regionu wodnego lub warunków korzystania z wód zlewni;
2) ustaleń planu zarządzania ryzykiem powodziowym;
3) ustaleń planu przeciwdziałania skutkom suszy;
4) ustaleń krajowego programu ochrony wód morskich;
5) ustaleń krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych;
6) ustaleń miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji o warunkach zabudowy;
7) wymagań ochrony zdrowia ludzi, środowiska i dóbr kultury wpisanych do rejestru zabytków oraz wynikających z odrębnych przepisów;
oraz gdy
8) projektowany sposób korzystania z wody dla celów energetyki wodnej nie zapewni wykorzystania potencjału hydroenergetycznego w sposób technicznie i ekonomicznie uzasadniony.
Mając na uwadze powyższe, starosta wydający decyzję o odmowie wydania pozwolenia wodnoprawnego nie może powoływać się na kwestie wpływu pozwolenia wodnoprawnego na inne przedsięwzięcia niż te wymienione powyżej.
Gdyby tak zrobił, tj. powoływałby się w uzasadnieniu decyzji o odmowie wydania pozwolenia wodnoprawnego na nie do końca jasne przyczyny, to koniecznie złóż odwołanie od takiej decyzji do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – powinno ono skutkować uchyleniem takiej decyzji.