Tak – kwestie związane z ochroną zdrowia ludzi, środowiska i dóbr kultury winny być również brane pod uwagę przy wydawaniu pozwolenia wodnoprawnego.
Dlatego jeżeli wydanie decyzji wodnoprawnej miałoby naruszyć jedną z wyżej wymienionych wartości, to taka decyzja nie miałaby racji bytu.
Z tej też przyczyny organ prowadzący postępowanie dotyczące pozwolenia wodnoprawnego ma obowiązek (!) zbadać, czy nie będzie ona naruszała np. przepisów dotyczących ochrony zdrowia.
Orzeczenia sądów administracyjnych potwierdzają taką wykładnię przepisów związanych z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego.
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 2010 roku stwierdził m.in: „Nie tylko do zakresu kompetencji organu udzielającego pozwolenia wodnoprawnego, ale wręcz do jego obowiązków należy zbadanie, czy udzielenie pozwolenia wodnoprawnego, o które ubiega się wnioskodawca, nie będzie prowadzić do naruszenia wymagań (..) ochrony zdrowia ludzi”.
W innym wyroku z 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu stwierdził, iż: „pojęć „wymagania ochrony zdrowia ludzi” i „oddziaływania na środowisko” nie można bowiem interpretować wyłącznie w aspekcie przepisów ustawy – Prawo wodne, lecz należy mieć także na uwadze przepisy innych ustaw, jak również przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie delegacji ustawowej oraz przepisy prawa miejscowego obowiązujące na danym terenie. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w użyciu przez ustawodawcę sformułowania wynikających z „odrębnych przepisów””.
Pamietać zatem należy, że nie tylko przepisy Prawa wodnego mają znaczenie przy wydawaniu pozwolenia wodnoprawnego.
Mają również znaczenie przepisy dotyczące ochrony zdrowia, środowiska i dóbr kultury – pozwolenie wodnoprawne nie może naruszać tych dóbr.