Organy prowadzące postępowanie związane z decyzją środowiskową czasami zapominają, że ocena, czy planowane przedsięwzięcie może znacząco oddziaływać na środowisko nie została pozostawiona luźnej decyzji tych organów, ale wynika z obowiązujących przepisów prawa (przede wszystkim rozporządzenia z 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko).
Oczywiście to, że planowane przedsięwzięcie zalicza się do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko nie oznacza, że w sposób automatyczny powstaje obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania tego przedsięwzięcia na środowisko.
Jednakże taka kwestia wymaga wszechstronnego wyjaśnienia.
BRAK OCENY NA ŚRODOWISKO NIE ZWALNIA OD BADANIA WPŁYWU INWESTYCJI NA ŚRODOWISKO
W praktyce zdarza się, że wójt (burmistrz, prezydent) odstępuje od przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, a wynika to z tej przyczyny, że de facto organ prowadzący takie postępowanie nie podjął wystarczających działań zmierzających do zbadania wpływu inwestycji na środowisko. A takie – autonomiczne – działania organ prowadzący postępowanie związane z decyzją środowiskową winien podjąć.
Dotyczy to również sytuacji, gdy nawet z samego wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, karty informacyjnej przedsięwzięcia (KIP) oraz opinii organów współdziałających (tj. Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Wód Polskich i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska) wynika, że nie istnieje konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko, bo np. z ww. dokumentów wynika, że przedsięwzięcie nie będzie negatywnie oddziaływać na środowisko.
ORGAN PODEJMUJE SAMODZIELNIE DECYZJĘ O SPORZĄDZENIU OCENY ODDZIAŁYWANIA NA ŚRODOWISKO
Jeżeli nawet opinie wydawane przez ww. organy oraz KIP wskazały na brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, to jednak wciąż obliguje to organ prowadzący postępowanie do dokonania analizy, czy w świetle kryteriów ustawy o informacji o środowisku nie jest konieczne nałożenie na inwestora obowiązku przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
Takie bowiem ustalenie – o odstąpieniu od przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko – musi zostać podjęte po wyczerpującej, wszechstronnej i wnikliwej analizie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego i obowiązujących przepisów, a następnie uzasadnione w wydanej decyzji zgodnie z zasadami przewidzianymi w Kodeksie postępowania administracyjnego.