Zmiany w 2018 roku związane z opakowaniami i odpadami dotkną nas wszystkich. Dlatego poniżej w przystępnej wersji najistotniejsze informacje o tych zmianach.
Cel zmian ustawy:
trwałe ograniczenie zużycia lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego (w UE zużywamy ich za dużo).
Definicja lekkiej torby na zakupy:
torby na zakupy, z uchwytami lub bez, wykonane z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów.
Jaka ustawa zmieniana:
ustawa z dnia 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
Podstawa zmian:
dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/720 z dnia 29 kwietnia 2015 r. zmieniająca dyrektywę 94/62/WE dotyczącą zmniejszenia zużycia lekkich plastikowych toreb na zakupy.
Co w/w dyrektywa narzuciła:
dwa warianty zrealizowania dyrektywy, tj.:
1. Przyjęcie środków zapewniających, aby do dnia 31 grudnia 2019 roku roczny poziom zużycia nie przekraczał 90 lekkich plastikowych toreb na zakupy w przeliczeniu na osobę, a do dnia 31 grudnia 2025 r. – 40 takich toreb w przeliczeniu na osobę; lub określenie podobnych celów wyrażonych w wadze.
2. Przyjęcie instrumentów zapewniających, aby do dnia 31 grudnia 2018 roku lekkie plastikowe torby na zakupy nie były oferowane za darmo w punktach sprzedaży towarów lub produktów.
Jak Polska wdroży dyrektywę:
Planuje się przyjęcie drugiego w/w wariantu wdrożenia przepisów dyrektywy, tj. przyjęcie instrumentów zapewniających, aby do dnia 31 grudnia 2018 roku lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego nie były oferowane za darmo w punktach sprzedaży.
Dlatego wprowadzona zostanie dodatkowa opłata za lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego (nie będzie ona odzwierciedleniem wartości torebki).
Opłata obejmie lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości do 50 mikrometrów (0,050 mm).
Natomiast z opłaty dodatkowej wyłączone będą bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów (to torby używane do pakowania żywności ze względów higienicznych i żywności sprzedawanej luzem, np. warzyw, mięsa, ryb).
Górna granica opłaty za lekką torbę:
w ustawie proponuje się maksymalną stawkę opłaty za lekką torbę z tworzywa sztucznego w wysokości 1 zł.
Oczekiwany efekt:
ograniczenie zanieczyszczenia środowiska poprzez zmniejszenie zużycia lekkich toreb na zakupy z tworzywa sztucznego.