W praktyce pojawiają się często problemy z przeniesieniem decyzji zezwalających na wytwarzanie lub przetwarzanie odpadów z jednego podmiotu na drugi.
Dochodzi do takich sytuacji pomimo jednoznacznie brzmiących przepisów.
Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której podmiot kupujący przedsiębiorstwo w upadłości likwidacyjnej nabywa je od syndyka masy upadłości.
Starostowie bowiem, z nie do końca znanych powodów, mają problem z uznaniem sytuacji, w której przy kupnie np. przedsiębiorstwa, na rzecz którego były wydane różnego rodzaju zezwolenia dochodzi do tzw. sukcesji uniwersalnej, która oznacza ni mniej, ni więcej tylko wstąpienie przez nabywcę przedsiębiorstwa w ogół praw i obowiązków zbywcy tego przedsiębiorstwa.
Wówczas to ogół praw zarówno majątkowych, jak i niemajątkowych przechodzi ze sprzedającego na kupującego – przechodzą również decyzje administracyjne dotyczące zezwoleń na wytwarzanie, czy też przetwarzanie odpadów.
Co więcej, prawa i obowiązki wynikające z decyzji administracyjnej dotyczącej wytwarzania, czy też przetwarzania odpadów przechodzą z mocy prawa, a czynność jaką kupujący musi dokonać przed starostą, to jedynie złożenie wniosku o zmianę decyzji dotyczącej zezwolenia związanego z odpadami, ale jedynie w zakresie podmiotu prowadzącego instalację.
Decyzja zmieniająca podmiot prowadzący instalację nie ingeruje w treść zezwolenia jakie zostało wydane, zmienia bowiem jedynie nazwę podmiotu, który jest uprawniony do prowadzenia działalności związanej z odpadami.
Jest to tak zwana decyzja deklaratoryjna, czyli taka, która nie tworzy, nie zmienia, nie likwiduje dotychczasowego uprawnienia, a jedynie potwierdza prawa i obowiązki nowego podmiotu (w tym przypadku tego, który nabył przedsiębiorstwo).
Rzecz się ma podobnie z sytuacją, w której decyzje zezwalające na wytwarzanie, zbieranie, czy przetwarzanie odpadów zostały wydane na podmiot, który jest w tzw. upadłości likwidacyjnej. Nabycie takiego przedsiębiorstwa od syndyka masy upadłości odnosi taki sam skutek (w kontekście decyzji związanych z odpadami) jak nabycie przedsiębiorstwa nie będącego w upadłości.