Czym jest przegląd ekologiczny
Prawo ochrony środowiska umożliwia organowi ochrony środowiska w razie stwierdzenia okoliczności wskazujących na możliwość negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko zobowiązać podmiot prowadzący instalację (podmiot korzystający ze środowiska) do sporządzenia i przedłożenia przeglądu ekologicznego.
Czym jest dokładnie przegląd ekologiczny ?
Przegląd ekologiczny jest szczególnego rodzaju opinią specjalistyczną ustalającą określone fakty związane z funkcjonowaniem instalacji.
Przeprowadzenie przeglądu ekologicznego ma na celu potwierdzenie negatywnego oddziaływania na środowisko lub wykluczenie takiego oddziaływania oraz umożliwienie podjęcia działań zmierzających do usunięcia ujemnego oddziaływania na środowisko w przypadku jego wystąpienia.
Zgodnie z orzecznictwem sądów postępowanie prowadzone na podstawie art. 237 ustawy Prawo ochrony środowiska – czyli związane z przeglądem ekologicznym – ma charakter uznaniowy co oznacza, iż nie w każdej sytuacji zaistnieje potrzeba określenia obowiązku sporządzenia przeglądu ekologicznego.
Pamiętać jednak należy, że wystarczy samo wykazanie możliwości negatywnego oddziaływania instalacji na środowisko, a więc wskazania na potencjalnie występujące zagrożenie, aby organ zobowiązał podmiot prowadzący instalację do sporządzenia przeglądu ekologicznego.
W praktyce organ prowadzący takie postepowania musi wskazać dokładnie w stosunku do jakich konkretnie urządzeń technicznych, ich zespołu lub nie będących takim urządzeniami budowli, zamierza ustanowić obowiązek sporządzenia i przedstawienia przeglądu ekologicznego.
Kto jest stroną postępowania związanego ze sporządzeniem przeglądu ekologicznego
Dodatkowo wskazać należy, że nie każdy podmiot może być stroną postępowania związanego z przeglądem ekologicznym.
Stroną takiego postępowania jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek.
Przykładem strony, która może mieć interes prawny w sprawie związanej z przeglądem ekologicznym jest właściciel nieruchomości położonej w zasięgu negatywnego oddziaływania prowadzonej inwestycji na środowisko.
Osoby nie mogące natomiast wykazać swego interesu prawnego mogą powiadomić organ ochrony środowiska o okolicznościach wskazujących na możliwe negatywne oddziaływanie instalacji na środowisko, co może skutkować wszczęciem postępowania na podstawie art. 237 ustawy Prawo ochrony środowiska z urzędu.
Należy jednak zaznaczyć, że taka osoba (informująca o negatywnym oddziaływaniu na środowisko) nie nabywa z tego powodu statusu strony takiego postępowania, co w praktyce wiąże się z tym, że nie ma wglądu w akta sprawy i nie ma możliwości zaskarżania rozstrzygnięć administracyjnych (np. decyzji) związanych z tym postępowaniem do organów wyższych instancji lub sądów administracyjnych.