Pamiętaj, że jeżeli zaczynasz biznes związany w odpadami, to co do zasady musisz na niego uzyskać odpowiednie zgody.
Na jaką dokładnie działalność:
zbieranie odpadów (zbieranie odpadów to ich gromadzenie przed transportem do miejsc przetwarzania, w tym wstępne sortowanie);
przetwarzanie odpadów (to procesy odzysku lub unieszkodliwiania, w tym przygotowanie poprzedzające odzysk lub unieszkodliwianie).
Gdzie:
u starosty lub marszałka województwa.
Zwróć jednak uwagę, że wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów polegającego na unieszkodliwianiu zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych wymaga zgody Głównego Inspektora Sanitarnego.
Pamiętaj również, że jest jeszcze jeden organ, który również pośrednio ma wpływ na wydanie decyzji zezwalającej na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów – jest nim wojewódzki inspektor ochrony środowiska (który kontroluje instalacje mające służyć do prowadzenia tego typu działalności i wydaje w tej sprawie postanowienie).
Rodzaj decyzji:
możesz wnosić o wydanie decyzji zezwalającej na zbieranie odpadów i odrębnie na przetwarzanie.
Dozwolone jest również wydanie jednej decyzji na zbieranie i przetwarzanie odpadów.
Co jest ważne przy wniosku o zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów:
przede wszystkim decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, o ile jest wymagana (bo nie zawsze jest – będę jeszcze o tym pisał).
Termin:
zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów wydaje się na czas oznaczony, nie dłuższy niż 10 lat.
Na końcu dodam, że nie każda działalność związana z odpadami wiązać się musi z uzyskaniem odpowiedniej zgody z urzędu – są pewne wyjątki, o których będę pisał wkrótce!