Pojawiło się ostatnio kilka wyroków, w których już na bazie nowej ustawy Prawo wodne, która weszła w życie 1 stycznia 2018 roku, w sposób jednoznaczny stwierdzono, iż opłaty za usługę wodną należą się tylko wówczas, gdy podmiot uprawniony ma możliwość korzystania z niej.
Prawo wodne przewiduje bowiem naliczenie opłaty stałej za odprowadzanie do wód – wód opadowych lub roztopowych w dwóch przypadkach:
1/. gdy są one ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych, albo
2/. gdy są one ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast.
Dlatego dla zastosowania konsekwencji prawnych w postaci nałożenia obowiązku opłaty stałej za odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych do wód konieczne jest ustalenie, czy odprowadzane wody ujęte są w urządzenia wodne tworzące system kanalizacji deszczowej.
Jeżeli takiego systemu nie ma (który ujmowałby wodę opadową lub roztopową), to również nie ma podstaw do naliczania opłat.