Kiedy powstaje szkoda w środowisku ?
To częste pytanie powtarzające się w sporach przed organami zajmującymi się ochroną środowiska, sądami administracyjnymi i cywilnymi.
Pewne wskazówki interpretacyjne, które pomogą ustalić moment powstania szkody w środowisku znajdziecie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2016 roku, stwierdza ona bowiem, że:
„1. Zaistnienie szkody w środowisku ma miejsce już z chwilą wywołania pierwszych negatywnych zdarzeń w środowisku, nie zaś z chwilą ustania zanieczyszczenia.
2. Jeśli przyczyny powstania szkody mają charakter ciągły, to dochodzi do powiększania rozmiarów szkody, nie zaś do kreowania szkody każdego dnia. Jeśli przyczyny powstania szkody w środowisku mają charakter ciągły i negatywne oddziaływanie na środowisko odbywa się permanentnie, to następuje powiększenie rozmiarów już zaistniałej szkody, nie zaś jest ciągłe tworzenie aż do chwili ustania przyczyn negatywnego oddziaływania.
3. Przez pojęcie „zaistnienia szkody w środowisku” należy rozumieć chwilę wywołania pierwszych negatywnych zdarzeń w środowisku”.
Zatem do szkody w środowisku dochodzi już w momencie wywołania pierwszych negatywnych zdarzeń w środowisku.