Prawo Ochrony Środowiska
  • Strona Główna
  • O blogu
  • Kontakt

Prawo Ochrony Środowiska

Banner
  • Strona Główna
  • O blogu
  • Kontakt
Prawo wodne

Postępowanie związane ze zmianą stosunków wodnych na gruncie 

przez Damian Buniak 22 października 2024
0 komentarzy
0
Facebook Twitter Google + Pinterest

Nie można samodzielnie zmieniać stanu wody na gruncie. 

Precyzyjniej – właściciel gruntu nie może zmieniać ani kierunku, ani natężenia odpływu znajdujących się na jego gruncie wód. Nie może również zmieniać kierunku odpływu wód ze źródeł, które mogłyby powodować szkodę dla nieruchomości sąsiednich. 

Co więcej, na właścicielu gruntu ciąży obowiązek usunięcia przeszkód oraz zmian w odpływie wody, które powstały np. na skutek przypadku lub działania innych osób, a powodują szkody dla gruntów sąsiednich.

POSTĘPOWANIE DOTYCZĄCE ZMIANY STANU WODY

Postępowanie dotyczące zmiany stanu wody na gruncie jest prowadzone przed wójtem (burmistrzem, prezydentem). Po otrzymaniu zawiadomienia np. od sąsiada o tym, że doszło do zmiany stosunków wodnych na określonym gruncie, organ wszczyna stosowne postępowanie (może również z urzędu). 

W takim postępowaniu wójt ustala,  czy w ogóle doszło do zmiany stosunków wodnych na gruncie. A jeżeli rzetelnie przeprowadzone postępowanie potwierdzi twierdzenia np. sąsiada o tym, że doszło do zmiany stanu wody na gruncie, to niezbędnym jest również ustalenie kolejnych faktów  do prawidłowego rozstrzygnięcia sprawy. Dodatkowe ustalenia dotyczyć powinny również: 1/ kto i kiedy zmiany stosunków wodnych dokonał; 2/ na czym dokładnie ona polegała; 3/ jaki był stan wód przed dokonaniem zmiany i jaki po jej dokonaniu, 4/ jak zmiana wpłynęła na stosunki wodne w terenie i 5/ czy wpływ ten jest szkodliwy dla gruntów sąsiednich.

ZMIANA STANU WODY NA GRUNCIE

Kluczowym zatem zagadnieniem w tego typu sprawach jest ustalenie, czy doszło do zmiany stanu wody na gruncie. W uproszczeniu można wskazać, że zmianą stosunków wodnych na gruncie będzie zazwyczaj działanie ingerujące w naturalny stan wody na nieruchomości. Efektem takiego działania będzie zmiana ilości wody na gruncie – jego zwiększenie bądź zmniejszenie. 

Dla przykładu do zmiany stanu wody na gruncie dojdzie przez zmianę rzędnych terenu przez podwyższenie lub obniżenie terenu (przez np. nawiezienie ziemi). Również gdy zmianie ulegnie kierunek odpływu wody opadowej. Zmiana stosunków wodnych będzie polegała także na zainstalowaniu przeszkody w odpływie wody z terenów sąsiednich zgodnie z naturalnym kierunkiem odpływu. Nierzadką sytuacją nielegalnej zmiany stosunków wodnych jest również: wykopanie lub zasypanie rowu, utwardzenie powierzchni działki kostką brukową, czy wybudowanie muru oporowego (ogrodzenia). Zmianą powyższą będzie również wybudowanie studni i pobór z niej takiej ilości wody, która spowoduje obniżenie poziomu wody na gruntach sąsiednich. 

BIEGŁY HYDROLOG NIEZBĘDNY DO USTALENIA FAKTÓW

Do ustalenia powyższych okoliczności niezbędnym będzie zazwyczaj opinia biegłego (hydrologa). Biegły bowiem posiadając wiadomości eksperckie będzie mógł określić, czy rzeczywiście doszło do zmiany stosunków wodnych ze szkodą dla działek sąsiednich i ewentualnie jakie należy podjąć działania w celu przywrócenia stanu poprzedniego lub zlikwidowania skutków zmiany.

Pamiętać należy, że dowód przeprowadzony z opinii biegłego będzie miał, jeśli nie decydujące, to istotne znaczenie przy ostatecznym rozstrzygnięciu sprawy. Oczywiście jeżeli jest on rzetelnie przeprowadzony. Jeżeli biegły przeprowadził go nieprofesjonalnie, z pominięciem wielu okoliczności lub wyciągając błędne wnioski z przeprowadzonych oględzin, badania dokumentów, czy też przykładowo nie uwzględniając zeznań stron i świadków, to wówczas należy tą opinię kwestionować. Ewentualnie wnioskować o kolejnego biegłego. Wykonana opinia nie stanowi  bowiem dowodu, który niejako z urzędu przesądza o rozstrzygnięciu sprawy. Zarówno organ prowadzący sprawę, jak i strony takiego postępowania mają prawo wiarygodność takiej opinii skutecznie kwestionować. Wiarygodność bowiem opinii biegłego podlega ocenie w powiązaniu z pozostałym materiałem dowodowym, który ma być kompleksowo zgromadzony w sprawie. 

Jeżeli opinia jest nielogiczna i wewnętrznie sprzeczna, to organ powinien ją pominąć. Może dojść jednak do sytuacji, w której trudno będzie ją zakwestionować bez kolejnej opinii wydanej przez innego biegłego. Jeżeli organ z urzędu nie powoła nowego biegłego, to wówczas wniosek o nowego biegłego musi wypłynąć od strony postępowania.  

ZOBOWIĄZANIE DO PRZYWRÓCENIA STANU ZGODNEGO Z PRAWEM 

Na podstawie ustaleń dokonanych w trakcie prowadzenia postępowania organ – wójt (burmistrz, prezydent) wydaje decyzję. 

Jeżeli dojdzie do którejś z wyżej przytoczonych sytuacji – czyli zmiany stanu wody na gruncie, która szkodliwie wpływa na grunty sąsiednie – to wówczas organ stwierdza, że doszło do zmiany stanu wody na gruncie i nakazuje właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonanie urządzeń zapobiegających szkodom.

Jeżeli uzna, że do zmiany stanu wody na gruncie nie doszło, to odmawia nakazanie właścicielowi gruntu przywrócenie stanu poprzedniego lub wykonania urządzeń zapobiegających szkodom. 

Strony postępowania decyzję wydaną przez organ (wójta, burmistrza, prezydenta) mogą zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a na kolejnym etapie do sądów administracyjnych.

Postępowanie związane ze zmianą stosunków wodnych na gruncie  was last modified: 22 października, 2024 by Damian Buniak
Damian Buniak

Skomentuj Cancel Reply

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

poprzedni wpis
Wójt (burmistrz, prezydent) opiniuje w ograniczonym zakresie wniosek o zezwolenie na zbieranie odpadów
następny wpis
Decyzja środowiskowa a pozwolenie na budowę

Podobne wpisy

Prawo wodne obowiązujące od 2018 roku wprowadza wysokie kary za nielegalne korzystanie ze środowiska

4 stycznia 2018

Przeniesienie pozwolenia emisyjnego (pozwolenia zintegrowanego, na wprowadzenie gazów i pyłów, ścieków, wytwarzanie odpadów)

31 sierpnia 2018

Strony w postępowaniu o wydanie pozwolenia wodnoprawnego

22 marca 2017

NAKAZ ODBUDOWY LUB LIKWIDACJI URZĄDZENIA WODNEGO

7 kwietnia 2025

Pozwolenie wodnoprawne przed inwestycją, a nie po jej wykonaniu

22 lutego 2017

Nadzór budowlany nie zajmuje się oceną stanu wody na gruncie

6 lutego 2017

Pozwolenie wodnoprawne

17 sierpnia 2016

Decyzja o zakazie korzystania z wód – nowe Prawo wodne (od 2018r.)

5 stycznia 2018

Budowa na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią

2 grudnia 2016

Zgłoszenie zamiast obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego

22 sierpnia 2016

Damian Buniak

Damian Buniak

Na łamach tego bloga podejmuję tematykę związaną z prawem ochrony środowiska i przyrody. Więcej..

Social Media

Facebook Twitter Linkedin

Tematy Główne

  • Decyzja środowiskowa
  • Instalacje w prawie ochrony środowiska
  • Ochrona przyrody
  • Odpady
  • Prawo wodne
  • Różne o środowisku

Subskrypcja

Kancelaria

Kancelaria Radców Prawnych Dagmara Buniak i Damian Buniak
ul. Krowoderska 5 lok 1
31-141 Kraków

Kontakt

tel.: +48 697 762 468
tel.: +48 607 841 258
email: damian@buniak.pl
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Polityka prywatności
  • Ograniczenie odpowiedzialności

© Damian Buniak


Powrót Na Górę