Dzisiaj kilka słów na temat pojęcia „podmiotu korzystającego ze środowiska”.
Poprawne zdefiniowanie powyższego terminu jest bardzo istotne, bowiem przepisy regulujące zagadnienia ochrony środowiska wiążą z nim określone prawa i obowiązki, często związane z poważnymi konsekwencjami.
Dla przykładu.
Jeżeli podmiot korzystający ze środowiska negatywnie oddziaływuje na środowisko jest on wówczas zobowiązany do ponoszenia różnych opłat związanych z korzystaniem ze środowiska (opłaty są ponoszone za wprowadzenie gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi, pobór wód i składowanie odpadów).
Ustawa Prawo ochrony środowiska określa następujące podmioty, które kwalifikuje się jako korzystające ze środowiska:
1.przedsiębiorcę;
2.osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego,
3.osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki;
4.jednostkę organizacyjną niebędącą przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej;
5.oraz osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami, osobami prowadzącymi działalność wytwórczą w rolnictwie, czy też wykonującymi zawód medyczny korzystające ze środowiska w takim zakresie, który wymaga pozwolenia.
Pozornie ta wyliczanka rozwiązuje problem odpowiedniego zakwalifikowania podmiotów (osób), którym można przypisać status „podmiotu korzystającego ze środowiska”.
Praktyka pokazuje jednak, że prawidłowe jego zakwalifikowanie nie jest proste.
O tych problemach znajdziesz sporo na tym blogu.