W branży zajmującej się odpadami wiele się mówi o unieważnieniu planu gospodarki odpadami dla Mazowsza 2022.
Plan gospodarki odpadami dla Mazowsza został unieważniony przez Wojewodę Mazowieckiego, a rozstrzygnięcie to zostało podtrzymane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie i Naczelny Sąd Administracyjny.
Nie może to stanowić zaskoczenia, wszak chodzi już nie tylko o ustalenie ilości i rodzaju wytwarzanych odpadów na Mazowszu, systemów gospodarowania odpadami, czy też odpadów poddawanych poszczególnym procesom odzysku oraz mocy przerobowych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, ale przede wszystkim o zdobycie środków publicznych na dofinansowanie zakładów przetwarzających odpady.
Bez obowiązującego planu gospodarowania odpadami nie będzie środków publicznych na tego typu przedsięwzięcia.
A bez środków publicznych gospodarowanie odpadami staje się bardzo drogie !
Co stanęło u podstaw rozstrzygnięcia Wojewody Mazowieckiego o unieważnieniu planu gospodarki odpadami (co może być przestrogą dla innych województw uchwalających plany gospodarki odpadami) ?
Głównym powodem unieważnienia w/w planu był brak zaopiniowania projektu przez ministra właściwego do spraw środowiska w zakresie wprowadzenia do planu gospodarki odpadami zmian.
Tymczasem ustawa o odpadach z 2012 roku wymienia szczegółowo niezbędne elementy planu gospodarki odpadami, w tym w szczególności zasadę, że wszelkie zmiany w planie wymagają powtórnego uzgodnienia z ministrem właściwym do spraw środowiska, a tego mimo zmian w planie Marszałek Województwa nie dokonał z Ministrem Środowiska.
Dlatego warto pamiętać, że każda zmiana projektu musi być konsultowana z Ministrem.