Opłata produktowa
O opłacie produktowej pisałem już tutaj, zwracając uwagę na poprawność danych przyjętych do obliczenia opłaty, a w szczególności poprawnego określenia masy i ilości opakowań wprowadzanych na rynek.
Należy jednak pamiętać, że aby przedsiębiorca w ogóle podlegał obowiązkowi uiszczania opłaty produktowej, musi wprowadzać na rynek krajowy produkty w opakowaniach i to szczegółowo wyliczonych w załączniku do ustawy z 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej.
Jeżeli przedsiębiorca podlega opłacie produktowej, to nie może on zapominać, że obowiązek jej wpłacenia powstaje na koniec roku kalendarzowego i że jest to obowiązek powstający z mocy prawa, co oznacza, że przedsiębiorca musi ją zapłacić bez wydawania decyzji administracyjnej w tym zakresie.
Opłatę produktową musi wpłacić na odrębny rachunek bankowy urzędu marszałkowskiego do dnia 31 marca roku kalendarzowego następującego po roku, którego opłata dotyczy.
Natomiast w razie stwierdzenia, że przedsiębiorca, pomimo ciążącego obowiązku, nie dokona wpłaty opłaty produktowej lub dokona wpłaty w wysokości niższej od należnej – właściwy organ (marszałek województwa) sam wyda decyzję, w której określi wysokość zaległości z tytułu opłaty produktowej.