Co warto wiedzieć o opłacie za korzystanie ze środowiska:
1. Warto pamiętać o tym, że opłata za korzystanie ze środowiska jest ponoszona m.in. za składowanie odpadów, wprowadzenia ścieków do wód lub do ziemi, wprowadzenia gazów lub pyłów do powietrza.
2. Do ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska oraz administracyjnych kar pieniężnych są obowiązane podmioty korzystające ze środowiska.
3. Podmiot korzystający ze środowiska bez uzyskania wymaganego pozwolenia lub innej decyzji ponosi opłatę podwyższoną za korzystanie ze środowiska.
4. Ustalenie opłaty za korzystanie ze środowiska oderwane jest od przesłanki zawinionego działania podmiotu prowadzącego, np. składowisko odpadów, co oznacza, że: sam fakt składowania odpadów bez uzyskania decyzji zatwierdzającej instrukcję prowadzenia składowiska odpadów jest wystarczające by organ ustalił podwyższoną opłatę.
6. Wysokość opłaty natomiast podlega obliczeniu wg wzoru wskazanego w przepisach prawa.
7. W niektórych sprawach rozstrzyganych przez sądy administracyjne prezentowany jest pogląd, że w sprawie o wymierzenie opłaty podwyższonej za korzystanie ze środowiska bez wymaganego pozwolenia lub innej decyzji przyczyna braku pozwolenia może mieć znaczenie.
Może, to dotyczyć sytuacji, gdy podmiot korzystający ze środowiska, bezpośrednio po wygaśnięciu dotychczasowego pozwolenia, dokonał czynności zmierzających do uzyskania odpowiednich zgód na kolejny okres.
Sądy najczęściej biorą wówczas pod uwagę to, czy podmiot korzystający ze środowiska wystąpił o wydanie pozwolenia, czy wniosek był kompletny, kiedy wystąpił z wnioskiem o wydanie pozwolenia, kto wystąpił z wnioskiem, czy np. uzyskane pozwolenie jest nieostateczne, czy też ostateczne, lecz zaskarżone do sądu administracyjnego.
A zatem przyczyną braku podstaw do wymierzenia opłaty podwyższonej za korzystanie ze środowiska bez wymaganego pozowlenia może wynikać z przyczyn leżących po stronie organu, tj. z jego bezczynności, jego przewlekłego prowadzenie postępowania, decyzji odmawiającej wydania pozwolenia na kolejny okres, która następnie została uchylona.
Istotnym jest zatem, by wykazać przed organem wyższej instancji, czy też sądem, że podmiot, który został obciążony taką opłatą nie zaniedbał swoich obowiązków, które nakładają na niego przepisy prawa.