Prawo Ochrony Środowiska
  • Strona Główna
  • O blogu
  • Kontakt

Prawo Ochrony Środowiska

Banner
  • Strona Główna
  • O blogu
  • Kontakt
Odpady

Gromadzenie odpadów – opłata podwyższona za korzystanie ze środowiska

przez Damian Buniak 1 lipca 2021
0 komentarzy
0
Facebook Twitter Google + Pinterest

Prawo ochrony środowiska opiera się na zasadzie, że korzystający ze środowiska płaci. W związku z tym obowiązujące przepisy przewidują finansowo – prawne środki ochrony środowiska. Są nimi: opłata za korzystania ze środowiska, kara pieniężna, zróżnicowanie stawek podatków i danin publicznych służących celom ochrony środowiska oraz opłaty emisyjne. 

OPŁATA ZA KORZYSTANIE ZE ŚRODOWISKA 

Pamiętać należy, że podmiot korzystający ze środowiska ustala we własnym zakresie wysokość należnej opłaty za korzystanie ze środowiska i wnosi ją na rachunek właściwego urzędu marszałkowskiego. Opłatę ustala się według stawek obowiązujących w okresie, w którym korzystanie ze środowiska miało miejsce. Opłatę należy wnieść do dnia 31 marca następnego roku. W tym też terminie podmiot korzystający ze środowiska obowiązany jest również do przedłożenia marszałkowi województwa wykazu zawierającego informacje i dane o zakresie korzystania ze środowiska, wykorzystane do ustalenia wysokości opłat oraz o wysokości należnych opłat. Jeżeli podmiot korzystający ze środowiska nie przedłoży wykazu, marszałek województwa jest zobowiązany wymierzyć opłatę, na podstawie własnych ustaleń lub wyników kontroli wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

ZGODA NA ZAJMOWANIE SIĘ ODPADAMI 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zbieranie odpadów i prowadzenie przetwarzania odpadów wymaga uzyskania zezwolenia, które wydaje się w drodze decyzji administracyjnej. Takie zezwolenie wydaje się na wniosek posiadacza odpadów przed rozpoczęciem procesu zbierania, magazynowania, przetwarzania odpadów. Zezwolenie powinno precyzyjnie wskazywać miejsce i sposób zbierania, magazynowania i przetwarzania odpadów. Jest wydawane podmiotowi, który ma tytuł prawny do terenu, na którym mają być magazynowane odpady. 

SKŁADOWANIE ODPADÓW BEZ INSTRUKCJI PROWADZENIA SKŁADOWISKA

Brak uzyskania stosownej zgody na składowanie odpadów bez wymaganej decyzji zatwierdzającej instrukcję prowadzenia składowiska skutkuje obowiązkiem uiszczenia opłaty podwyższonej. Podmiot korzystający ze środowiska ponosi opłaty podwyższone w wysokości 0,05 jednostkowej stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku za każdą dobę składowania. Z tym, że magazynowanie odpadów bez wymaganej decyzji określającej sposób i miejsce magazynowania traktuje się jako składowanie odpadów bez wymaganej decyzji zatwierdzającej instrukcję prowadzenia składowiska. Ponadto za składowanie odpadów w miejscu na ten cel nieprzeznaczonym podmiot korzystający ze środowiska ponosi opłaty podwyższone w wysokości 0,7 jednostkowej stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku za każdą tonę odpadów i za każdą dobę składowania.

OPŁATA PODWYŻSZONA 

Opłata podwyższona jest ustalana po stwierdzeniu, że doszło do składowania odpadów bez uzyskania decyzji zatwierdzającej instrukcję prowadzenia składowiska odpadów. Warto zaznaczyć, że przepisy regulujące tę materię są na tyle jednoznacznie sformułowane, że nie pozostawiają organom większego luzu, co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy w przypadku stwierdzenie składowania odpadów w sposób niezgodny z przepisami. Przepisy dla przykładu nie uzależniają podwyższenia opłaty od negatywnego oddziaływania na środowisko. Opłatę podwyższoną należy wymierzyć, nawet jeżeli skutki negatywne dla środowiska są znikome, czy nawet żadne. Restrykcyjność tych przepisów wynika z zasad jakie przyjęto w prawie ochrony środowiska. Jedną z nich jest zasada: korzystający se środowiska płaci. A zatem korzystający ze środowiska jest zobowiązany do poniesienia ciężarów finansowych. Opłaty dodatkowe – podwyższone ponosi podmiot, który zaniedbał ciążących na nim obowiązków. 

Gromadzenie odpadów – opłata podwyższona za korzystanie ze środowiska was last modified: 7 marca, 2022 by Damian Buniak
Damian Buniak

Skomentuj Cancel Reply

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

poprzedni wpis
Kary pieniężne za usunięcie lub zniszczenie drzewa (krzewu)
następny wpis
Uszkodzenie lub zniszczenie drzewa

Podobne wpisy

Czy uszkodzony pojazd może stanowić odpad?

23 października 2017

Definicja odpadu

23 lutego 2018

Instalacje w prawie ochrony środowiska

30 sierpnia 2016

Kto odpowiada za składowanie odpadów

11 czerwca 2019

Utylizacja a recykling

21 kwietnia 2017

Kary za nielegalne międzynarodowe przemieszczanie odpadów

18 maja 2017

Działalność związana z odpadami musi być zgodna z planem zagospodarowania przestrzennego

4 kwietnia 2017

Wójt (burmistrz, prezydent) opiniuje w ograniczonym zakresie wniosek o zezwolenie na zbieranie odpadów

14 września 2024

Nowe przepisy o odpadach i opakowaniach w 2018 roku

6 października 2017

Przeniesienie decyzji zezwalającej na wytwarzanie i przetwarzanie odpadów

12 czerwca 2018

Damian Buniak

Damian Buniak

Na łamach tego bloga podejmuję tematykę związaną z prawem ochrony środowiska i przyrody. Więcej..

Social Media

Facebook Twitter Linkedin

Tematy Główne

  • Decyzja środowiskowa
  • Instalacje w prawie ochrony środowiska
  • Ochrona przyrody
  • Odpady
  • Prawo wodne
  • Różne o środowisku

Subskrypcja

Kancelaria

Kancelaria Radców Prawnych Dagmara Buniak i Damian Buniak
ul. Krowoderska 5 lok 1
31-141 Kraków

Kontakt

tel.: +48 697 762 468
tel.: +48 607 841 258
email: damian@buniak.pl
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
  • Polityka prywatności
  • Ograniczenie odpowiedzialności

© Damian Buniak


Powrót Na Górę