Jeżeli planujesz prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na zbieraniu lub przetwarzaniu odpadów, to w pierwszej kolejności zbadaj, czy teren na którym planujesz taką inwestycję może być wykorzystany w ten sposób.
Zbadaj zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Organ bowiem, który będzie rozpatrywał wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów lub zezwolenia na przetwarzanie odpadów, odmówi jego wydania w przypadku, gdy zamierzony sposób gospodarowania odpadami jest niezgodny z przepisami prawa miejscowego.
Dopuszczenie prowadzenia działalności gospodarczej na danym terenie nie jest równoznaczne z możliwością prowadzenia każdej działalności.
Dla przykładu: jeśli plan zagospodarowania przestrzennego umożliwia prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na działalności handlowo-usługowej, to nie jest to równoznaczne z możliwością prowadzenia w tym miejscu skupu i sprzedaży złomu.
Przyjmuje się bowiem w praktyce, że w projekcie rysunku planu miejscowego należy stosować podstawowe barwne oznaczenia graficzne i literowe dotyczące przeznaczenia terenów.
W przypadku terenów przeznaczonych na gospodarowanie odpadami jest to symbol „O” i kolor ciemnoszary.
Zważ jednak, że istnieją orzeczenia sadów administracyjnych, z których wynika, iż nie tylko na tak oznaczonych terenach (z symbolem „O”) dopuszczalne jest gospodarowanie odpadami.
W jednym z wyroków Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że: „Tego rodzaju wąska wykładnia przepisów prowadziłaby do nieuzasadnionego ograniczenia zarówno władztwa planistycznego gminy, jak i swobody działalności gospodarczej. Oznaczałaby bowiem, że gospodarowanie odpadami możliwe jest tylko na terenach oznaczonych symbolem O, a więc tylko w ściśle określonych i z góry przewidzianych miejscach (..). Nie można jednak przyjąć, że gospodarka odpadami może być prowadzona wyłącznie na terenach oznaczonych w planie literą „O””.